Szüret után a kiváló kondíció visszanyerésére, a tápanyagok feltöltésére kell fókuszálnunk. A cél az, hogy a szabályozott fejlődés mellett a fák tápelemraktárai a tavaszi erőteljes indulás érdekében telve legyenek, valamint a téli és kora tavaszi fagyoknak a lehető leginkább ellenálljanak.
A feltöltő trágyázás során pótolni kell az ültetvényekben az egy év alatt megtermelt termés és a hozzá tartozó növedék, a vesszőtermés és a lomb által felhasznált tápanyagok mennyiségét.
Elsősorban mikroelemeket és káliumot kell biztosítanunk a növények számára. A kálium, ahogyan az érés során is, növeli a növény anyagcsere-folyamatainak sebességét, végső soron a cukrok képződését és ezek transzlokációját a növényben. A magasabb sejtnedv-koncentráció révén így növelni tudjuk a fák jövő évi fagytűrő képességét is.
A szüret után korán megkezdett és megismételt feltöltéssel, vagyis a kontrollált tápanyag-utánpótlással segítjük a virágrügyek differenciálódását, az idei hajtások korlátozott növekedését, szabályozott fejlődését és beérését. Valójában a következő évi fagyvédelem kulcsfontosságú lépése is ez a feltöltés!
A szüret utáni feltöltő lombtrágyázási technológia a korai betakarítású gyümölcsök esetében:
Hascon 32 – gyors és költséghatékony nitrogénpótlás – (3 l/ha)
Borogreen L – hatékony bórfeltöltés – (1 l/ha) – biogazdaságban is alkalmazható
Oligogreen – tökéletesen oldódó mikroelemkomplex – (2 kg/ha) – biogazdaságban is alkalmazható
Kinglife 7:5:40 – prémium NPK-lombtrágya – (3 kg/ha)
A kezelést a szüret után közvetlenül célszerű elvégezni, és néhány hét múlva megismételni. Legalább egyszer szükséges a kezelés abban az esetben is, ha valamilyen okból (fagyhatás, egyéb stresszhelyzetek miatt) nem termett gyümölcs a fán. Ha az állomány komoly leterhelést kapott, nagy mennyiségű termés nevelt ki, kedvezőtlen, aszályos időjárás sújtotta, akkor az egyszeri ismétlés nem elegendő, több alkalommal kell elvégezni!
Az okszerű tápanyag-gazdálkodással elősegítjük az ültetvények jó kondícióban tartását, és ezen keresztül a kedvezőtlen klimatikus viszonyokkal szembeni ellenálló képességét, valamint hozzájárulunk a következő évi jó termés megalapozásához is.
A korán lekerülő gyümölcsfajok esetében (pl. meggy, cseresznye, kajszi, őszibarack) hosszú idő áll rendelkezésünkre a feltöltést elvégezni betakarítás után, hónapokig van aktív lombfelületünk. A késő őszi betakarításúaknál (egyes szőlő, alma, körte, birs fajtáknál) sok esetben fent van a gyümölcs a fán, amikor el kell kezdeni a feltöltést, mert szüret után már nem lesz megfelelő mennyiségű időnk és zöldfelületünk hozzá. Ilyenkor is célszerű több alkalommal megismételni a kezelést azért, hogy a termésképzésre felhasznált tápanyagok mellett a raktározásra is jusson kellő mennyiségű hatóanyag!
Mezőgazdasági szaktanácsadásért és bővebb termékinfókért fordulj bizalommal kollégáinkhoz! Szaktanácsadóink sokéves tapasztalattal állnak rendelkezésre!
Kövess bennünket közösségi oldalainkon is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Youtube.
Első kézből értesülnél legfrissebb híreinkről és akcióinkról?
Iratkozz fel hírlevelünkre IDE kattintva!